JAK SE PŘIPRAVIT S DĚTMI NA ZIMU?

zima

Pravidelný pobyt venku je pro děti nezbytný, posiluje imunitní systém a okysličuje organismus. Často se rodiče ptají, při jakých teplotách ještě s dětmi mohou ven. Názory jsou různé, je důležité miminka připravit „na zimu“ postupně a také je potřeba si uvědomit, že v kočárku je lépe, než chodícím batolatům. V kočárku si dítě vytvoří své mikroklima, pokud při velkých mrazech použijeme pláštěnku proti dešti, neklesají teploty pod nulu. 

Kvalitní a funkční fusak, tady je důležité (pokud nekupujete model ke kočárku) při nákupu myslet na velikost (vejde do korbičky?), materiál (měkký, nepromokavý povrch), údržbu (lze prát v pračce?), otvory na bezpečnostní pásy. Praktické, zejména pro větší děti jsou fusaky otvíratelné zespodu (není potřeba vyzouvat boty, nebo nosit návleky). Pokud rádi vyrážíte do hor, určitě je kvalita fusaku a dobrá hřejivost určitě důležitá.

Fusaky do autosedaček se vyrábějí menší a jsou určené do autosedaček pro nejmenší, je důležité zvážit, zda budete autosedačku hodně využívat, nepostačí kombinéza a dobrá deka, kterou již máte.

Péřové zavinovačky jsou v zimě pro dítě výborné, krásně hřejí, děti do nich můžeme zavinout, nikde netáhne a zabraňuji prochladnutí ze spod.

Teplá vložka do kočárku, je nezbytná při velkých mrazech, kdy hrozí promrznutí kočárku zespod (z vrchu kočárek zakryjete pláštěnkou), lze pořídit speciální vložku, hnízdečko, péřovou zavinovačku, složit deku, nebo přírodní kožešinu (v poslední době hodně oblíbená).

Přikrývka, deka, nebo peřinka, záleží na tom, co kdo preferuje.

Kombinézu je potřeba pořídit pokud již dítě není v zavinovačce.

Jak poznáte, že je dítěti teplo? Každé dítě je jedinečné, závisí na stupni otužilosti a u miminek na schopnosti držet si svoji tělesnou teplotu. Většinou platí obecné pravidlo, že děti by měly mít o jednu vrstvu více, než dospělí. Přesvědčit zda je dítě zahřáté je nejlépe pod krčkem a na záhlaví (ručky mívají děti chladnější a hůře se to posuzuje).  Nejvíce tepla odchází hlavičkou – čepička je tedy důležitá pro zahřátí, ale i při pocení miminka (pokud je dítě zpocené nejdříve sundejte čepici, nebo uberte vrstvu).  Malé děti si dokáží rychle zahřát tělo, ale velmi pomalu zahřívají nožky, je dobré pořídit zateplené ponožky, vlněné, nebo kožešinové papučky.

Výborným pomocníkem v zimě jsou nákrčníky, ušanky, kukly, dobré rukavičky.

Zimní kosmetika pro děti?

Při nízkých teplotách je důležité natřít a chránit tak dětem obličej i ruce zimním krémem (bez vody). Skvělé zkušenosti máme a doporučujeme z kosmetiky Karla Hadka  Wintershea, nebo Bambucké másloz Weledy zimní krém.

Skvělým pomocníkem do velkých mrazu je i Nosní olej baby, pokud vytřeme dětem nosík, nebo natřeme pod nosem, chráníme nosní sliznici před mrazem (produkty zakoupíte na www.shop.nekky.cz).

A nejčastější chyby? Příliš mnoho vrstev oblečení – dítě se nemůže ani pohnout, potí se, nadměrné oblékání – zbytečná zchoulostivělost dětí, nervozita, nespokojenost, nerespektování pocitu dítěte – dítě si stále sundává rukavice a my mu je nasazujeme a nedáme mu možnost poznat chlad.