Saunování zahájeno

sauna dítě

v centru Nekky II jsme již zahájili saunovací sezónu dětí i dospěláků. Více informací na recepci.

A proč je dobré saunovat a kdy je vhodné začít, přinášíme v našem příspěvku :-)

Přestože Finové saunují své děti již asi po dvou týdnech od porodu, u nás se začíná o něco později. V některých rodinách i dětských klubech se začínají děti seznamovat se saunou kolem půl roku. Kolem druhého roku věku jsou děti schopné vyjádřit své pocity.

Pokud je dítě zdravé a zvládá základní dovednosti přiměřené jeho věku (cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě), pak můžete bez obav začít s jeho saunováním. Správné saunování mu nemůže nijak ublížit ani vést k onemocnění.

Účinky saunování?

Sauna je podpůrná procedura. Pravidelné saunování přispívá k posílení imunitního systému. Je prokázáno, že díky zvýšení tělesné teploty a následnému zchlazení dochází k vzestupu hladiny imunoglobulinu, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest a zabraňuje pronikání mikrobů. Jeho hladina začne opět klesat teprve 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jednou za týden.

Příznivý vliv saunování se projevil u dětí respiračně oslabených i u astmatiků. Zkušenosti s poklesem virových onemocnění a chorobami dýchacích cest byly již před léty důvodem k zavádění pravidelného saunování zejména v mateřských školách.

U dětí, které pravidelně navštěvují saunu, dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích.

Sauna způsobí, že děti jsou po ní zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie. Euforie, psychické i tělesné relaxace jsou vyvolány reakcí hormonálního systému. Zvýšené vyplavování vede i k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva, dýchacích obtíží.

JAKÝM ZPŮSOBEM PROBÍHÁ SAUNOVÁNÍ?

1.VSTUP DO SAUNY

Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné dokonalé umytí a osprchování teplou vodou. Před vstupem do prohřívárny je nutné se osušit. Při dětské sauně mohou mít rodiče plavky a u dětí, které si nevolají spolehlivě na toaletu, musí být vypodloženy látkovou plenou, nebo separační podložkou.

2. POBYT V PROHŘÍVÁRNĚ

V sauně musí být malé děti zásadně na klíně nebo v náruči jednoho z rodičů či jiné osoby. Starší kojence lze uložit na textilní podložku na lavici a chránit je tělem před přímým teplem.

Děti do 2 let se prohřívají maximálně 3-5 minut o procedura se 2x opakuje.

Děti 3-6 let se prohřívají maximálně 5-7 minut o procedura se 2-3x opakuje.

Děti od 7 let se prohřívají maximálně 7-10 minut o procedura se 3x opakuje.

Při neklidu dítěte je potřeba nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní, případně z dlaně vytvořit stříšku před nosním vstupem (vlhká komůrka). Neklid dítěte se nemá prodlužovat a je nutno s ním odejít k ochlazení.

3. OCHLAZOVÁNÍ

Po prohřátí se dítěti spláchne pot z povrchu těla ve sprše vlažnou vodou cca 26-30°C (hlava a zátylí se vynechají). Doba ochlazení je delší než doba prohřívání.

4. OPĚT POBYT V PROHŘÍVÁRNĚ opakujeme dle věku a zkušenosti dítěte§

Dítě musí být ochlazené, lehce odpočinuté a hlavně dobře osušené.

5. UKONČENÍ SAUNOVÁNÍ

Po krátkém osprchování vlažnou vodou je nutné osušit povrch těla a vlasy. Učit dítě postupně relaxovat – namasírovat, podat nápoj (přírodní ovocnou šťávu, bylinný čaj, vodu, kojence je nejlépe nakojit).

6. ODCHOD DOMŮ

Není potřeba dlouho čekat v teplé místnosti na ochlazení. Vnitřní teplota dětí je vždy po saunování zvýšená, normalizuje až do dvou hodin a není potřeba obávat se prochlazení. Proto je velmi dobré vyjít s dítětem ze sauny na chladný vzduch se suchou obuví a pokrytím hlavy a nejlépe se tak ochladí.

Kontraindikace sauny jsou vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, nachlazení, teplota, rýma, kašel, chřipka a jakákoliv akutní nemoc.