Kam vyrazit s dětmi za koupáním a co je dobré sledovat?

lom

Léto začíná být v plném proudu, teploty vzduchu vysoké a to povede i k vysokým teplotám přírodních nádrží. Mnohé rodiče to láká vyrazit i s těmi nejmenšími dětmi, někde do přírody a „vyzkoušet to“. Pro kojence, batolata a těhotné ženy je velmi důležité znát kvalitu vody, v které se chtějí koupat.

V přírodních vodách žije množství různých organizmů, pro které je toto prostředí přirozeným domovem. Vyskytují se zde ale také organizmy, které sem vlastně nepatří. Dostávají se sem například z odpadních vod, z výkalů zvířat a z dalších míst. Dostanou-li se některé z nich do těla lidí, mohou způsobovat různá onemocnění. Která to jsou? Nejčastěji to bývají zažívací potíže, popřípadě horečnatá onemocnění, choroby očí a uší.

V této souvislosti je třeba také zmínit poměrně často se vyskytující sinice. Tyto organizmy způsobují nejen alergie (vyrážku, rýmu, záněty oči,…), ale mohou být i zákeřnější (zažívací obtíže, bolest hlavy a další).

V koupalištích je voda pravidelně sledovaná po stránce chemické a bakteriologické, zkušený a šikovný provozovatel si dokáže poradit i s velkým a dlouhodobým náporem návštěvníků. Tato voda ale nesplňuje podmínky, které jsou důležité pro koupání dětí od 6.měsíce věku.

V domácích bazénech závisí kvalita vody na zkušenosti majitele a kvalitní péči „o vodu“. Měří si pravidelně Ph a Chór? Nepoužívá chemikálie, které nejsou pro kojence nevhodné? Doplňuje pravidelně čerstvou vodu? Má kvalitní a dostatečnou filtraci?

V kojeneckých bazénech je kvalita vody pravidelně sledovaná, po stránce chemické i bakteriologické (odběry na náklady provozovatele zajišťuje pravidelně KHS), filtrace bazénové vody běží nepřetržitě a pravidelně se doplňuje čerstvá voda. Do těchto bazénů se rozhodně nemusíte bát vyrazit s dětmi od 6.měsíců, dětmi s citlivou pokožkou a těhotné ženy.

Naše doporučení? Pokud chcete vyrazit s kojenci do přírody, vezměte s sebou malý bazének, nebo vaničku a raději napusťte čistou vodou.

Kde zjistit kvalitu vody v přírodních nádržích:

Kvalitu vody se sleduje v koupací sezóně lze zjistit přímo na stránkách příslušné Krajské hygienické stanice.

http://www.khszlin.cz/24994-koupani-ve-volne-prirode-rekreacni-sezona-2019

Základní kategorie kvality vody:

  1. voda vhodná ke koupání
  2. voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
  3. zhoršená jakost vody
  4. voda nevhodná ke koupání
  5. voda nebezpečná ke koupání

U prvních dvou případů není důvod se nekoupat, u druhého případu se dá doporučit osprchování. V třetím případě se již mohou objevit, a to obzvláště u citlivých jedinců, zdravotní potíže. Určitě se vyplatí se po koupání osprchovat. Čtvrtá a pátá kategorie je jasná, v takové vodě není vhodné se koupat.

Přejeme hezké léto všem :-) .