Tábor Akademie

2010 – Nekky Akademie

Velká reportáž z táboru

1. den – Příjezd

Hodiny ukázaly čtvrtou hodinu odpolední, což je oficiální čas zahájení našeho tábora s názvem NEKKY AKADEMIE 2010. Děti byly přijímány drsnými poldy Martinem a Martinem. Martinové kontrolovali trestní rejstřík našich táborníků a těch čistých bylo jako šafránu. Proto většina dětí dostala hodnost kadetů a je jen na nich kam se dopracují na konci tábora. Bylo také nezbytné odevzdat otisky prstů a vše potvrdit podpisem. Po odjezdu rodičů jsme strávili chvíli v herně a pak jsme šli na večeři. Venku přecházel jeden déšť za druhým a tak jsme pěkně zůstali v teple chaty. V herně se totiž promítal film Třetí skoba pro kocoura. Po filmu šli všichni kadeti poslušně spát.

S pozdravem Váš tým instruktorů NEKKY AKADEMIE 2010

[Galerie nebyla nalezena]

2. den – Oddílový den

Je druhý den ráno. Obloha naznačuje hezké počasí, ale nakonec se rozhodne pro zamračený vzhled. Táborníci jsou připraveni započnout jejich sedmidenní pobyt na chatě Soláňce. Den začíná rozcvičkou, již tradičně se „Sporťákem“ Martinem. Po rozcvičce jsme si dali dobrou snídani. Nejvíc nám chutnal rohlík s marmeládou nebo s medem.

Pak jsme se vypravili do lesa hledat šátky a taky vlajku. Tráva je trochu mokrá a tak si nazujeme gumáky a můžeme do akce. Cestou se naučíme vojenský pochod a přitom si prozpěvujeme „Vojáci jdou“. Každý oddíl dostane 10 minut na nalezení šátků pro každého člena a také celooddílové vlajky. Všichni jsme byli v hledání úspěšní a tak si dopoledne můžeme šátky nabarvit technikou barevné keramické hlíny. Některé oddíly stihly udělat vlajku a pokřik. A taky už známe jména jednotlivých oddílů. Oddíl č. 1, tedy nejmladší oddíl, se jmenuje Myšičky, oddíl č. 2 má název 112ky, oddíl č. 3 jsou Chemikálie a kluci s oddílu č. 4 se jmenují Chelsea.

Na oběd jsme měli těstoviny s masem a po tak dobrém obědě jsme si šli lehnout. Myšičky tvrdily, že neusnou, že ve školce taky nespí atd. Spaly všechny? V horních patrech byl taky celkem klid. Po obědě se naši táborníci rozdělili. Oddíl č. 3 a 4 měl před sebou trochu bojovou akci. Se zavázanýma očima byli odvezeni autem do lesů pod chatou a jejich úkolem bylo dostat se zpět do chaty. Nebojte se, milí rodiče, vedoucí šli také a všichni táborníci tuto túru zdárně ušli. Zbývající dva oddíly se účastnily všelijakých her v okolí chaty. Za úspěšné zvládnutí soutěží a túry získali táborníci různý počet „Nekky kaček“, což byly mince, které se jim hodily k večernímu programu. Vyrobené šátky zatím stačily uschnout a bylo nutné je opláchnout. Pak jsme je dali znovu sušit a brzy uvidíme, jaké budou.

Povečeřeli jsme kynuté knedlíky s borůvkami a mnozí z nás si ještě přidali. Není se čemu divit. Večer nás čekal velký program na který jsme se moc těšili. Nebyl sice až tak fyzicky náročný, čemuž by odpovídalo množství spořádaných knedlíků, ale v určitých směrech určitě náročný byl. Čekalo nás totiž Kasino. Před zahájením programu byl otevřen Salon krásy, kde se mohly mladé slečny nechat namalovat a učesat tak, aby jim to v kasinu opravdu slušelo. a pak už to mohlo začít. Hrálo se zde, pexeso, kostky, Černý Petr a pro zdatnější hráče tu byl i Poker a Black Jack. Vyhrané (případně prohrané?) Nekky kačky byly investovány do nákupu různých hraček, průpisek, gumiček a dalších zajímavých věcí. Program měl u dětí velký úspěch a do postele odcházeli bez odmlouvání.

V chatě byl brzy klid a mladí kadeti sbírali síly na druhý den, kdy je čekala návštěva krytého bazénu…

S pozdravem Vaši „Integrovaní“

3. den – Záchranářský den

Budící siréna rozezní chatu před osmou hodinou ranní. Všichni táborníci nastupují na vtipnou taneční rozcvičku a pak hurá na snídani. Čekala nás totiž návštěva bazénu v hotelu Soláň a tak jsme se tam vypravili hned po nástupu. Dříve než všichni kadeti naskákali do vody, byla jim předvedena záchranářská činnost v praxi. A tak si i ti nejmladší záchranáři vyzkoušeli jak zachránit topícího se.

Vyčerpaní po bazéně jsme spořádali oběd a pak celý tábor ulehl do odpoledního klidu. Na odpoledne byl připraven záchranářský program s kapitánkou Dančou. Na nástupu jsme oslavili narozeniny Míši K. a pochutnali jsme si na dortu. Z letecké základny se k nám ovšem donesla špatná zpráva. Nedaleko naší chaty v údolí havarovalo letadlo a mnoho zraněných teď leží na louce a čeká na naši pomoc. Bylo nutné absolvovat delší cestu k těmto obětem leteckého neštěstí a také je ošetřit. V trávě leželo spousta papírových panáčků, každý s jiným zraněním, a tak jsme si přímo na místě řekli, jak bychom jednotlivé pacienty ošetřili. Kadeti ve svých znalostech mnohdy překvapovali a nejlepší postřehy z tohoto programu byly asi tyto:

  • „A co uděláme, když někdo nemůže popadnout dech?“
  • Klárka Mě.: „ Toš ho ňák nahodím“
  • „A co uděláme, když si přivřu prsty ve dveřích?!
  • „No otevřeme je“ ozvalo se od kadetů
  • A Klárka Mach. dále komentovala: „Ale to ti spadne krev na zem“
  • „Co uděláte, když uvidíte někoho s otevřenou ránou na hlavě?“
  • Anabelka: „Ani se nehnu a někoho zavolám“

Nahoře u chaty už pro nás byly připraveny všelijaké zdravotnické pomůcky. Jednotlivé oddíly si postupně vyzkoušely resuscitaci, ošetřování zranění, nasazování sterilních rukavic a poznávání částí těla a orgánů.

Venku se trochu ochladilo a tak jsme si před večeří ještě na chvíli pohráli v herně. K večeru jsme si pak sedli ke kytaře a společně natrénovali písničky k zítřejšímu táboráku.

S pozdravem Váš Integrovaný tým Nekky

4. den – Sportovně relaxační den

Kadeti se pomalu probouzí před osmou hodinou a shromažďují se v herně aniž by ještě zazněl budíček. Kupodivu je ovšem nevzbudilo žádné krásné počasí venku, ale naopak mlha, zima a déšť. Takové počasí, které spíš láká k tomu, aby člověk z postele vůbec nevylezl. A tak jsme byli nuceni zdržovat se v chatě a doufat, že se to alespoň odpoledne umoudří. Po celé chatě byly rozmístěny stanoviště na kterých bylo nutné plnit různé úkoly. Za splnění všech úkolů dostali malí kadeti drobné odměny. Ještě před obědem proběhl v jídelně nácvik karaoke, které se mělo konat večer.

Po odpoledním klidu nás na tábor přijeli navštívit cvičitelé psů, kteří nám předvedli spoustu zajímavých kousků se svými psy. Byla zde spousta plemen. Mohli jsme shlédnout psy cvičené na obranu, ale také psy vycvičené speciálně k dětem. Všem kadetům se program velmi líbil, jen počasí nám vůbec nepřálo a tak jsme se stále museli schovávat pod střechu. Po programu nám ještě zbýval čas do večeře a tak jsme si v herně trochu zasoutěžili.

Pak jsme si dali všemi očekávané buchtičky s krémem a mohli jsme se připravovat na večerní program. Jak už bylo řečeno, čekalo nás karaoke. Předcházely krátké přípravy zpěváků a zpěvaček, aby ve světle reflektorů skutečně vynikli a pak už show mohla začít! Ze začátku se táborníkům příliš zpívat nechtělo, ale nakonec se odhodlali. Ke konci programu už chtěli zpívat skoro všichni a tak jsme jim museli slíbit, že se karaoke bude ještě opakovat. Také jsme si během karaoke programu zahráli soutěž „Hádej kdo jsem!“, kdy táborníci museli uhodnout myšlené povolání někoho z vedoucích.

A to už je vše ze středečního dne…

S přáním konečně hezkého počasí se s Vámi prozatím loučí Váš tým instruktorů NEKKY AKADEMIE 2010

5. den – Hasičský den

Začíná druhá polovina našeho tábora a na obloze vykukuje slunce. Že by konečně hezký den? Po rozcvičce jsme si dali snídani a šli jsme na bazén. Bylo konečně trochu tepleji a tak jsme se rozhodli uspořádat večer táborák. Už mnohokrát bylo zmíněno, jak dobře nám tady vaří a tak jsme se rozhodli jít osobně poděkovat panu kuchaři z hotelu Soláň. Táborníci dali hlavy a hlavně pastelky dohromady a nakreslili mu obrázek. Vypadá to, že jsme kuchaře potěšili. Holky si ve vodě zadováděly a kluci si pořádně zaplavali všechny plavecké způsoby. A jak neustále poučujeme ty naše táborníky, že si mají hlídat svoje věci, tak kapitánka Verča málem odešla ze Soláně bez bot. Po bazéně měli kadeti z oddílu Chelsea ještě hodně energie a tak se zpátky na chatu proběhli kolem Čartáku.

Po odpoledním klidu nás čekal hasičský program. Kapitánka Mirka si pro nás připravila spoustu soutěží, ale ještě předtím jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o práci hasičů. Pak následovaly ony soutěže, které měly prověřit jak naši fyzičku, tak i spolupráci v týmu. Před večeří bylo ještě nutné připravit dřevo na táborák. Počasí bylo konečně bez deště a tak jsme toho chtěli využít na opečení nějakých špekáčků. Jenomže co čert nechtěl, tak tak jsme si stihli opéct jeden a pak hned začalo pršet. Museli jsme zase schovat v herně, kde jsme si zahráli několik táborákových písní a šli jsme spát.

Déšť naráží do oken táborníkům na dobrou noc…

S pozdravem Váš Nekky tým kapitánů

6. den – Policejní den

Kadeti se probouzejí brzy ráno a čeká na ně velké překvapení. Proběhla totiž Kanadská noc. Už od půl sedmé je na táboře poměrně rušno a všichni se snaží zjistit, kdo byl ten Fantomas, který jim pomaloval obličeje, přemístil kufry a převrátil celou chatu vzhůru nohama. Nikdo se ovšem nemůže dopátrat toho, kdo to byl. Rozcvička se konala v herně a byla jak jinak znovu taneční. Venku se z oblohy vylévaly kýble vody a tak se musel dopolední program konat uvnitř.

Nejdřív se začal v jídelně promítat film o policii a pak způsobili menší poplach oba Martinové v policejních kostýmech. Bylo to však pouze matoucí a pár minut na to dojeli do tábora skuteční policisté ze Vsetína. Strávili s námi celé dopoledne a řekli nám o svoji práci, o tom jak se máme chovat na cestách a jak řešit různé situace spoustu zajímavých informací. Také rozdali táborníkům pěkné složky plné omalovánek a kartiček. Nakonec si všichni mohli vyzkoušet policejní sirénu a prohlédnout automobil.

Po obědě byl pravidelný polední klid. Stále jsme doufali, že se počasí zlepší, ale nebylo tomu tak. Odpolední program se proto konal také v budově. Po chatě byly rozmístěny stanoviště s disciplínami jako například Střelba na cíl, Kurz sebeobrany (a to nejen té fyzické), Ohledání místa činu, Snímání otisků prstů z předmětů, řešení detektivek a mnohé další. Všechny tyto úkoly byly tematicky spjaté s policejní činností a jejich splnění bylo známkováno stejně jako ve škole.

Na večerním nástupu byl vyhodnocen odpolední program a kadeti byli povýšeni do vyšších hodností. Nástup se konal venku a tak jsme strávili alespoň chvíli na čerstvém vzduchu. Večer si táborníci vzali deky a pohodlně se usadili na promítání filmu v herně.

Zdraví Vás tým kapitánů NEKKY AKADEMIE 2010

7. den – Vojenský den

A je tady poslední den na táboře. Dnes ráno se děti vzbudily a všechny jejich pohledy a dopisy z domova byly rozházeny po celém patře. Zase ten Fantomas! Rozhodli jsme se, že půjdeme na bazén, kde jsme si pořádně zaplavali. Cestou zpátky jsme se prošli kolem Čartáku. Nepršelo a tak jsme byli rádi, že můžeme být konečně venku.

Polední klid byl trochu delší, aby mladí vojáci načerpali síly na dlouhý večerní program. Pak mohlo začít vojenské odpoledne. Táborníci byli rozděleni do týmů a jejich úkolem bylo jít lesem po šipkách a plnit úkoly. Cesta trvala zhruba 35 minut a končila u Čartáku, kde si mohli koupit něco dobrého, zahrát si fotbal nebo vyzkoušet průlezky a trampolínu.

Potom jsme šli na chatu, kde na nás už čekala večeře. Na řadu přišla neoblíbená činnost všech táborníků a to je balení věcí. Ale pak už na nás čekaly jen věci příjemné. Přípravy na hasičský bál a jeho samotný průběh. Mnoho holek si tento bál zaměňovalo s diskotékou, ale vskutku to byl bál se vším všudy. Pro změnu se to konalo v jídelně, kde byly rozvěšeny lampiony a girlandy. Vypadalo to opravdu úžasně. A dlouhý večer plný tance a zábavy mohl začít. Na začátku proběhl nákup lístků do tomboly. Každý lístek byl výherní a ceny velmi pestré. Jako občerstvení se podával popcorn. Všichni si pořádně zatrsali a taky zaploužili (kluci to měli opravdu těžké, je jich totiž málo). Byl to hezký večer.

A toto je poslední tečka za našim táborem. Doufáme, že si to děti užily stejně tak jako my kapitáni a těšíme se na další roky.

Loučí se s Vámi tým vedoucích NEKKY AKADEMIE 2010